Windows 10 Denetim Masası nereden ve Nasıl Açılır?

Windows 10 geldi geleli Microsoft bu güne kadar gelen işletim sistemlerinin ayarlama bel kemiğini oluşturan Denetim Masasını nereye saklayacağını şaşırdı. İlk Windows 10 geçişimi hatırlıyorum sudan çıkmış balığa dönmüştüm. Her ihtiyaçta ayarlar diye bir şey çıkıyor orası da bir işe yaramıyor. Alışmışım sitem kurar kurmaz denetim masası ikonunu masa üstüne çıkarmaya oda ortada yok. Haydaaaa. Nerede bu Denetim Masası ? Buyurun aşağıda anlatalım.

Yöntem 1:

Sol alt köşedeki arama kısmına Denetim Masası yazmanız yeter. Eskiden bu aramada gelmeyen Denetim Masası sonucu artık geliyor.

Bu yöntem Windows 10 build 1909 için geçerli. Eğer bulamıyorsanız sisteminiz güncellemeyi deneyin.

Yöntem 2:

Bu metot da bazı eski Windows 10 yapı sürümlerinde çalışmaz açılan ekranda maalesef Denetim Masası seçeneği gelmiyor. Bu durumda Windowsu güncelleyin.

Yapmanız gereken biraz uzun ama basit. Masa üstünde boş bir alana farenizin sağ tuşu ile tıklayın çıkan liste menüden kişiselleştirme kısmına farenizin sol tuşu ile tıklayarak açın. Açılan ekranda (yukarıda bahsettiğim sinir bozan ayarlar ekranının bir alt menüsü bu ekran) sol taraftan temalar kısmına farenizin sol tuşu ile tıklayınız. Karşınıza çıkan yeni ekranda sağ tarafta Masa Üstü Simge Ayarları menüsünü göreceksiniz. Buraya tıklayın ve açılan ekranda masa üstüne eklemek istediğiniz Windowsun izin verdiği tüm ikonları ekleyebilirsiniz.

Yöntem 4:

Bu yöntemde klavyenizde windows tuşu ile birlikte R tuşuna ( windows tuşu + R ) basarak çalıştır ekranına erişerek bu ekranda “Control” yazarak Denetim Masasına ulaşabilirsiniz.

Yöntem 5:

Masaüstünüzde Bilgisayar ikonuna farenizin sağ tuşu ile tıklayarak açılan liste menüde özellikler kısmına tıklayın . Açılan pencerede sol üstte Denetim Masasını göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir