Varsayılan Ses Aygıtı Nasıl Değiştirilir?

Eskiden kolaydı zaten bilgisayarda 1 tane ses çıkışı vardı. Oda zaten ses kartında oluyordu. Bakın ses ana karta tümleşik (onboard) bile değildi. Yani benim eskiden dediğim çok eskiden. 🙂 Neyse doğal olarak zaten tek çıkış olunca hoparlörü, kulaklığı ve benzeri aygıtları bir tek oraya takabiliyorduk. Evet evet aynen kasada da ses çıkışı yoktu. Ama günümüzde ekstra bir kart takmasanız bile yok hdmi ses, yok dijital çıkış derken en az 2 3 tane ses aygıtı oluyor. Peki bu kadar aygıtın içinde ben kulaklıktan hoparlöre, monitör üstündeki ses aygıtına, usb ses sistemine nasıl geçeceğim. Buyurun aşağıda birkaç farklı yöntemle anlatmaya çalıştım.

Yöntem 1:

Ekranınızın sağ altında gördüğünüz hoparlör simgesine farenizin sol tuşu ile tıklarsanız açılan pencerede o an geçerli olan ses aygıtını görürüsünüz. Bu ses aygıtının sağ üst köşesindeki oka tıkladığınızda liste genişler. Açılan listede sisteminizdeki tüm ses aygıtları listelenecektir. Buradan sesin çıkmasını istediğiniz aygıtı seçebilirsiniz.

Yöntem 2:

Bu yöntemde yine ekranın sağ altında ki hoparlör simgesine sağ tıklayın. Açılan listede ses ayarlarını aç menüsünü seçin. Karşınıza açılan pencerede en üstte ses aygıtları listenizi göreceksiniz. Bu listeden sesin gelmesini istediğiniz aygıtı seçebilirsiniz.

Yöntem 3:

Sol alt arama kısmından ses ayarları kısmını arayın ve açın. Açılan pencerede sağ üstte yada en altta bulunan ilgili ayarlar kısmında “ses denetim masası” menüsüne tıklayın. Açılan pencerede tüm ses aygıtlarını göreceksiniz. Burada istediğiniz aygıtı seçerek sağ altaki varsayılan yap düğmesi ile sesin gelmesini istediğiniz cihazı seçebilirsiniz.

Yöntem 3 te anlatılan ses denetim masası üzerinden ses aygıtlarınız ile ilgili tüm ayarlarınız yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir