Outlook Üzerinden Mailleri Yazdıramıyorum?

PC Outlook uygulaması üzerinden mailleri yazdıramıyor. Görünürde yazıcılar ile ilgili hiçbir probleminiz yok. Diğer office uygulamalarında da böyle bir probleminiz yok. Çözümü hızlıca anlatayım da kurtulun bari.

Özellikle bu aralar müşterilerimde sıkça yaşadığım bir problem bu. Outlook versiyon pek seçmese de genelde outlook 2019 üzerinde yaşadım bu durumu.

Yapmanız gereken “outlprnt” dosyasını bulup silmek. Bu dosya Outlook’un yazıcı ile bağlantısını ve sıraya sokma işlemlerini vb tutan bir dosya. ( burada teknik açıklama yapmıyorum sallıyorum tutarsa 🙂 )

Peki bu “outlprnt” dosyası nerede. Tam aşağıdaki yolda.

Windows 10 için:

 c:\users\<username>\appdata\roaming\microsoft\outlook

Eski versiyon Windwoslar için

c:\Documents and Settings\<username>\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook

Bu arada alttaki listeye dikkat edin

 • Bu yola erişebilmek için gizli dosyaları göster seçeneğinin açık olması gerekir.
 • yolun içindeki <username> kısmı sizin kullanıcı adınızdır. O bölüme PC kullanıcı adınızı yazın.
 • Eğer orada “outlprnt” dosyası yoksa sorununuz başka bir şeyden kaynaklanıyordur.

“Outlook Üzerinden Mailleri Yazdıramıyorum?” üzerine 9 yorum

 1. Hocam kolay gelsin outprnt dosyasını sildim fakat halen aynı hatayı alıyorum.
  İzlemem gereken alternatif bir yol var mıdır?

  1. Samet Bey,
   Aldığınız hatayı tam olarak belirtirseniz daha net yardımcı olabilir. Sisteminiz her programdan yazdırıyor sadece outlook üzerinden yazdıramıyorsa bu çözüm geçerlidir. Eğer yakın zaman da outlook sürümü değiştirdiyseniz farklı bir yerde daha “outlprnt” dosyası olabilir. Ben şahsen farklı sürümden outlook 2019 sürümüne geçince genelde bu hata ile karşılaştım.

   1. Outlook üzerinden mailleri tarayıcıda açıp yazdırabiliyorum, lakin mail i direk yazdırmak istediğimde şeçili öğe olmadığından yazdırılamıyor hatası alıyorum.

    1. Bahsettiğiniz hatanın ingilizce hata mesajı karşılığı “Cannot print unless an item is selected. Select an item and then try to print again.” dir ve çözüm kesinlikle yukarıda anlattıklarımdır. Sizde google üzerinden bu şekilde yabancı dilde makalelere bakabilirsiniz. Bunun dışında bir sorunsa program ekle kaldır kısmından office kurulumunu onar yada repair diyerek de çözüm bulabilirsiniz belki.

     1. Yukarıdaki çözüm geçerli biraz destek aldığımda yukarıdaki çözümleri sunuyorlar, lakin bende geçerli olmadı.
      Şuanlık tarayıcıda yazdırarak kullanıyorum, problem’i dediğiniz şekilde veya başka alternatif yolla çözersem yorum olarak aktarıcam, elinize sağlık iyi çalışmalar.

     2. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Biraz bakındım fakat farklı bir çözümde bulamadım.

     3. Hocam merhabalar, kolay gelsin
      Maillerimi tarayıcıda yazdırıyorum lakin son 2 gündür yazdırdığım maillerde harfler yerine bazı kelimelerin içinde semboller harfler çıkıyor, konu hakkında bilginiz var mı ne yaptıysam çözemedim.

  1. İlk olarak hangi browser – tarayıcıyı kullanıyorsunuz. Chrome yada Edge ise Firefox ile de çıktı almayı deneyin. Eğer firefox ile düzgün çıktı alabilirseniz sorun chromium altyapısında bir güncellemededir. Bunu dışında direk pdf e çıktı alın yazıcınız yerine birde oradan oluşan çıktıdaki karakterlere bakın. Pdf te sorun yoksa yazıcı sürücülerinden kaynaklı olabilir. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız güncelleme aldıkça bazı yerlerde sorun çıkabiliyor. Ama asıl sorun zaten Outlook’unuzda. Bir format gerekli gibi 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir