“Eşini Arayacak mısın?” Diye Soran Mercedes A200 Sedan AMG Alınır mı?

Merhaba bugün sizlere yakın zamanda satın almış olduğum ve yaklaşık 2 aydır kullandığım Mercedes A 200 Sedan AMG aracım ile ilgili deneyimlerimden bahsedeceğim. Bakalım bu Mercedes’in kendine göre giriş sınıfındaki sedanı Mercedes’in yıldızını hakkediyor mu?

Öncelikle yaklaşık 15 yıldır otomobil sahibi olarak bugüne kadar hep Alman markası otomobilleri satın aldığımı, çizgileri ve tasarımlarıyla Alman markası otomobilleri daha çok sevdiğimi söylemek isterim. Opel Astra Sedan, Audi A3 Sedan Sport Line ve şimdide Mercedes A 200 Sedan AMG bugüne kadar sahip olduğum otomobiller.

Öncelikle kıyaslama yapacak olursak bir önceki aracım olan Audi ve Mercedes markaları günümüzde premium marka otomobil üreticileri içerisinde yer almakta. Premium marka bir aracın sahibi olmak demek premium bir hizmet almak mı yoksa marka imajını ile sosyal çevrenizde bir statü unsuru sağlamak mı olduğunu yanıtlamamız gerekmektedir.

Premium marka otomobil sahibi olan kullanıcıların öncelikle bekledikleri ve hissetmek istedikleri unsur otomobilleri ile güvende oldukları hissidir. Gerek bir kaza durumunda gerekse otomobilin kullanım süresi boyunca çıkartacağı arızaların minimum sayıda olması müşterinin en önem verdiği hususların başında gelmektedir. Burada kullanım süresi markanın verdiği garanti süresini kapsasa da aslında müşteriler bu otomobilleri alırken çok daha uzun süreli kullanacaklarını öngördükleri markaları tercih etmekte ve bu durum markaların rekabet unsurlarını belirleyen önemli bir konudur. Diğer taraftan markalarda her ne kadar otomobillerine belirli süreleri kapsayan garantileri verseler dahi çeşitli reklam kampanyaları ile otomobillerinin çok daha uzun yıllar boyunca sahiplerine hizmet edebileceğini empoze etmektedir. Herkes bilir ki Mercedes Markası benzinli bir motoru için 1.000.000 km yapılabileceğini söylemiştir. 

Bu pazarlama yöntemleri yıllar içerisinde devam ederek müşterilerin halen daha 1.000.000km Mercedes marka otomobillerin kullanılabileceği algısını oturtmuştur. Halbuki bugün baktığımızda hangi motorun 1.000.000km gittiğini hiç bir müşteri bilmemektedir. Yada markaların diğer markalar ile iş birliği yaparak motor üretimi yaptığı günümüzde sadece Mercedes’in motoru mu 1.000.000km yol kat edebilmektedir?

Ufak Motor ile Yüksek Performans Mümkün Mü?

Bu bilgiler ışığında 1330cc motor hacmine ve 163 HP güç üreten Mercedes A 200 ülkemizde en düşük bütçe ile sahip olunabilecek Mercedes markasının benzinli otomobili olarak karşımıza çıkmakta. Otomobil genel hatları ile compact sedan sınıfında ölçüleri ve ağırlığı ile rakiplerinden çokta üstün özelliklere sahip olmasa da motor gücü ve ülkemizdeki vergi sistemine göre ekonomik sınıftaki premium otomobillerden biri olduğunu söylemek mümkün.

0-100km hızlanması 8,1sn fabrika verisi olarak karşınıza çıkıyor ve bu veriyi deneyimlediğim de ise 8,3sn’lik bir sonuç aldığımı söyleyebilirim.

Mercedes A Sedan 0,22 cd sürtünme katsayısı ile seri üretim otomobiller içerisinde en düşük değere sahip ve aracın aerodinamiği kesinlikle mükemmel.

Hali hazırda otomobilimi yaklaşık 2 aydır kullanmaktayım ve bu zaman zarfında 2.000km kadar yol kat ettim. Bu kullanımın yaklaşık 600km’si uzun yolda, geriye kalan kısmının ise işe gidiş gelişlerde ve yoğun trafikte olduğunu söyleyebilirim. Kullanıcıların en çok merak ettiği yakıt tüketimi kısmına yazımın ilerleyen bölümünde değineceğim. Fakat öncelikle konfor ve teknolojik artıları veya eksiklerinden bahsetmek isterim.

Güvenlik ve Konfor Teknolojileri Neler?

Öncelikle bir önceki otomobilimin dizel bir araç olduğunu düşünecek olursak haliyle benzinli bir otomobilin çok daha sessiz bir ortam size sunduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun yanı sıra yüksek süratlerde otomobilin içeriye önemli sayılabilecek seviyelerde ses almadığını bununda sürüş sırasında konforu arttıran bir unsur olduğunu söyleyebilirim. Diğer taraftan teknolojik güvenlik önlemleri acil fren sistemi şerit takip sistemleri de kullanım sırasında size güven veren özellikler.

Acil fren sistemi hassasiyeti kullanımınıza göre ayarlanabiliyor. Kullanım alışkanlıklarınıza göre ayarlamazsanız can sıkabiliyor.

Şehir içi kullanımda acil fren sistemi sizi sık sık sesli ve görsel olarak uyarmakta ve her ne kadar ben orta hassasiyette kullansam dahi bu uyarıları görmekteyim. Bu durum her kullanıcının hoşuna gidecek gibi gözükmese de ben güvenliğin öncelikli olduğunu düşünen bir sürücü olarak sistemin beni uyarmasından rahatsızlık duymamaktayım. Aslında sistem yayaların ve sürücülerin gerekli takip  kurallarına uymaması nedeniyle sürekli sizi uyardığını da bilmenizi isterim. Bu gibi ülke gerçeklerini de göz önünde bulunduran Mercedes istediğiniz zaman bu sistemi kapatabilmenize imkan sağlamakta. 

Yanı sıra şerit takip sistemi de sizi şeritte tutabilmek için elinden geleni yapmakta kesik olmayan şeritlere geldiğinizde sizi frenleyerek şeridin içerisine doğru yönlendirmekte ve kesik çizgilerde ise titreşimle uyarmakta. Bu sistemde şeritlerin doğru ve olması gereken nizamda olduğu durumlarda çalışmakta ve istediğiniz zaman bu özelliği de kapatabilmektesiniz.

Aracın yapay zekası ile aile işlerime bile karışıyor. Akşam iş çıkışı arabaya binince “eşini arayayım mı?” diye soruyor.

Yapay zeka ile güçlendirilmiş otomobil siz içerisine bindiğinizde ve kullanıcı olarak otomobile bindiğinizde sizin için bazı şeyleri düşünerek alışkanlıklarınıza göre size en çok keyif alacağınız ortamı sunmak için gerekli çabayı sarf ettiğini görebilmektesiniz. Örneğin siz sabah saatlerinde otomobilinizi kullanıyorken ambians aydınlatmasını mavi akşamları yeşil yapıyorsanız bir süre sonra otomobile sabah bindiğinizde ambians aydınlatmanız mavi olarak karşınıza gelmekte akşam ise yeşil olarak gelebilmekte veya akşam iş çıkışında hep eşinizi arıyorsanız size aynı saatte eşinizi aramak isteyip istemediğinizi sorabilmekte. Bu gibi özellikler kullanıcının kendini ayrıcalıklı hissetmesini sağlamakta ve otomobiliniz ile aranızda bir bağ oluşturmakta. 

Konfor Eksikler Neler?

Diğer taraftan AMG paket özellikli bir otomobil aldığınızda çok daha sert süspansiyonlara sahip olacağınızı bilmelisiniz. Eğer otomobilinizin daha yumuşak süspansiyonlara sahip olmasını istiyorsanız style paket sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. Otomobilin bagajının kumanda ile açıldıktan sonra tamamen kalkmıyor olması veya camları kumanda ile kapatıp açamıyor olmanızda aracın olumsuz özellikleri arasında yer alıyor.

Yakıt Tüketimi Nasıl?

En çok merak edilen hususa gelecek olursak yani yakıt tüketiminden bahsedecek olursak benim aracım benzinli bir motora sahip olması ve performans odaklı olması nedeniyle tabiki dizel kardeşi ile yakıt tüketimini kıyasladığımızda çok daha yüksek değerlere ulaşmakta. Ben yazımın başında da dediğim gibi otomobili 2.000km kullandım ve bunun 600km’si uzun yol tecrübem oldu. Uzun yolda 100km’de ortalama 5,2LT yakıt tüketimi olan otomobilim şehir içerisinde yoğun trafikte (ortalama hızım 8-10km) 100km’de 12LT yakıt tüketimini göstermekte. Birçok benzinli otomobile nazaran aslında ekonomik olduğunu söylemek mümkün. Çünkü neredeyse durma noktasına gelmiş olan bir trafikte bir önceki aracım olan Dizel motora sahip Audi A3 aracımda 17-18LT yakıt tüketimlerini göstermekteydi. Yine aynı otomobille uzun yolda 4,3LT yakıt tüketimini de gördüğümü söylemek isterim.

Mercedes Me Connect Özelliği

Mercedes markasının şuan ülkemizde hizmetini veremediği bir de Mercedes Me Connect özelliğinden bahsetmek isterim. Bu özellik neredeyse markanın üretmiş olduğu yeni nesil tüm otomobillerinde bulunan ancak ülkemizdeki bazı yasal mevzuatlar gereği kullanılamayan bir özellik. Bir GSM operatörü sim kartı ile çalışan bu sistem otomobilinizin internet bağlantısı ile bir çok özelliği telefonunuzdan kontrol etmenize aynı zamanda otomobilinizin internet üzerinden çeşitli güncellemeleri yapmasına ve sizin ihtiyaçlarınıza daha doğru cevaplar vermesine imkan sağlamakta. Otomobilinizin en son kullanımdaki yakıt tüketiminden deponuzda kaç litre yakıt kaldığını lastik basınç göstergesinden ne zaman hangi noktaya gittiğinize dair tüm verileri sizlerle paylaşan bir teknolojiden bahsediyorum. Ülkemizde bu teknolojinin şuanda kullanılamıyor olmasının nedeni ise kişisel verilerin korunması kanunu ve BDDK’nın yasalarla belirlemiş olduğu hususlara maalesef üretici firmanın şuanda gerekli alt yapıyı kurarak uyum sağlamamış olmasından kaynaklı.

Kaç Para?

Gelelim otomobilin fiyatına Mercedes A 200 Sedan AMG başlangıç fiyatı olarak 298.000TL liste fiyatı ile karşımıza çıkmakta ancak bu otomobil ülkemize Teknoloji paketi ile birlikte gelmekte ve bu da yaklaşık olarak vergiler dahil 7.000TL aynı zamanda yaklaşık 3.000TL metalik boya farkı ile otomobilin fiyatı yaklaşık 310.000TL gibi bir rakama ulaşmakta. Ancak bayiler bu fiyat üzerinden önemli sayılabilecek indirimler sağlamakta. Ben tüm bu özellikleri ile birlikte 294.000TL’ye satın aldım.

Otomobille ilgili sizlere anlatacaklarım kısaca bu kadar genel hatları ile otomobil rakipleri içerisinde yeni tasarımı ve özellikleri ile bu sınıfta tercih edilen bir otomobil olacağı aşikar.

Daha detaylı sorularınız var ise yorum yazarak sorabilirsiniz.

Hoşçakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir