Bir TURKNET Hikayesi Neden Başladı Neden Bitti? TURKNET İşkencemi Anlatıyorum.

Evimde zaten 50 Mbps Turktelekom internet kullanıyorum. Yaşı yetenlerin yada teknoloji sevenlerin bileceği dial- up teknolojisinden beri yani 20 yıldan fazladan beri internet kullanıyorum. Bu süre zarfında birçok firmadan internet hizmeti aldım. İlk “bir daha hayatta sizden bir şey almam” dediğim firma Superonline olmuştu. Sonrasında öyle çok firmaya kafayı takmadım. Fakat son olarak Turknet’den de uzak durmak gerektiğine karar verdim. Şimdi size Turknet hikayemi anlatayım.

Konuyu biraz uzun uzun anlatıyorum. Çünkü ben ne kadar memnun kalmasam da belki siz benim memnuniyetsizliğime sebep olan durumları makul kabul edebilir yada önemsiz kabul edebilirsiniz. Ben anlatıyorum karar sizin.

Hiçte İyi Geçmeyen Başvuru Sürecim

Eşimde bende çalıştığımızdan ufak kızımıza genelde kayınvalidem bakıyordu. Evim ile kayın validem arası 55 -60 km olduğundan ben genelde evde oluyor hafta sonları hep beraber evde oluyor gibi karışık bir düzende ilerliyorduk. Sonuçta bende kayınpedere kapağı tamamen attım. 🙂

Yazılım, Web, bilgisayar işinde olduğum için internet bende önemli bir nokta. Kayınpederin ev Sarıyer Baltalimanı’nda. Bina ile Türk Telekom’un yeni tip fiber sokak kutuları ile arası mesafe 5 metre. Daireye giden kablo toplasan 15 metre. Turk Telekom hattı ile evde alınan internetin maksimum sinyal hızı 120 Mbps.

Şimdi diyeceksiniz ki “ulan alsana Telekom’dan ne kastın o zaman?”. Tam bu anda evdeki telekom hattı kayınpederin üzerine olduğu için hiç uğraşmayayım dedim. Hem ucuz hem hızlı hem sınırsız bir Turknet alıp deneyeyim dedim. Sağda solda en iyi ping bizde var, Türkiye’nin en hızlısı çıktık, sorununuzu en geç 3 gün içinde çözeriz ve benzeri bir çok reklama maalesef kanarak açtım neti online başvuru yapmaya kalktım.

Hoop karşımda ilk sorun başlangıcı “size verebileceğimiz hız ADSL 16 Mbps”. Tamam bu olay port yok muhabbeti. Bunda Turknet’in SUÇU yok. Zaten sorun bundan sonra başlıyor. Bir gün sonra beni Turknet müşteri hizmetleri arıyor.

Bakın teknik destek biriminde insan çalıştırmayan Turknet iş müşteri avlamaya gelince insan çalıştırıyor.

“Efendim dün başvurunuzu yarım bırakmışsınız, sebebi nedir ?” Suç onlarda olmadığı için diyorumki “birgün önce VDSL alabiliyordum fakat başvuru esnasında kontrol edince ADSL alabiliyor olduğum fark ettim o yüzden başvuruyu yarım bıraktım.” Cevaben evet efendim port dolmuştur Telekom’dan kaynaklı vb. bu bazen olabiliyor biz sizinle ilk VDSL açıldığında iletişime geçeceğiz diyor ve bende mutlu mutlu ilgilendiler diye başlıyorum beklemeye.

Sonra kurtluyum ya 2 3 günde bir bakıyorum. Turknet’in verebileceği hız testinde daha 2 . bakışımda şansa hız 35 Mbps VDSL olarak gözüküyor, port açılmış ohh. O ara yoğunluktan başvuruda yapamıyorum 3 gün geçiyor ne arayan ne soran. Aramak zorunda değiller tabi. Ben hala mutlu mesut ucuza sınırsız internet alacağım, memnunda kalırım, evdeki 50 Mbps Telekom’dan aldığım internetimide Turknet’e çevirir karda ederim kafasındayım. 22.10.2019 Pazartesi gece yapıyorum başvurumu elimde indirim kodumda var ilk ay bedava olacak. Ama belki de biraz benim port tekrar gider telaşımdan gecenin köründe yaptığım başvuru esnasında; bu başvuru kodunu girecek yeri bulamamam yada Turknet’in bunu gözümüze sokmaması sonucu sonucu kodu girecek yerin hiç olmaması sebebiyle kodu giremediğimi fark ediyorum.

Tam burada “mükemmel” insansız Turknet online işlemleri ile tanışma vaktimde gelmiş oldu.

Hemen online işlemlerden destek talebi olarak girip kodu giremediğimi iletiyorum. Bu arada saat 02:00 civarları. Saat 14:38’de Turkent’ten bir cevap geliyor.

“Merhaba Emre bey; ben Zeynep T. İletmiş olduğunuz kodunuzu başvurunuzu oluşturduğunuzda sisteme yazmanız gerekmekteydi. Başvurunuz alındıktan sonra maalesef 1 ay ücretsiz koddan faydalanamıyorsunuz. Ama kendinize ait bir davet kodunuz var bunu arkadaşlarınızla paylaşarak ücretsiz kullanım hakkı kazana bilirsiniz. İyi günler. .”

Turknet Destek Talebime Gelen Cevap

Şimdi bu destek cevabının hiç bir anlamı yok. Daha o ünlü evraklara imza atmamışım, başvurumdan 1 saat bile geçmeden böyle bir talepte bulunmuşum iptal edip tekrar başvuru yapsam bunu yapabilirim. Verilen cevap koddan faydalanamıyorsun. Ortada nerdeyse başvuru yok. Ama burada aslında başvuruyu iptal etmeliydim hata bende. Neyse devam edelim diyorum. İşim gücüm var bana da internet lazım uğraşasım gelmiyor.

Başvuru sırasında Turknet’e bazı evrakları doldurup kargo ile göndermeniz gerekiyor. Bunu içinde Turknet’in koymuş olduğu evrakları biz size kurye ile gönderelim seçeneği mevcut. Bu seçenek ile evraklar ayağınıza geliyor imzalıyorsunuz bitiyor. Böylece sizin kargoya gitme evrak bastırma derdiniz kalmıyor. Tabi ki bu süreç içinde ek para ödüyorsunuz. Kendiniz evraklarınızı kargolarsanız bedelsiz gidiyor ama. Bende hani başka servis sağlayıcıya fazla para ödüyorum ya bir kargo parası da öder her şeyi ayağıma getirterek hallederim diye düşünüp işler kolaylaşsın diye evrakları siz bana gönderim diyorum. 22.10.2019 Sal 00:21 itibari ile hemen 2 tane mail geliyor. Biri online işlemlere giriş şifre vs içeren mail, biride içinde açıkça belirttikleri “Belgelerinizi UPS kargo ile en kısa sürede size ulaştıracağız” ibaresini de içeren hoş geldin maili.

Tam her şey yolunda herhalde derken 22.10.2019 Sal 17:01’de belgelerinizi göndermenizi bekliyoruz metni içeren bir mail geliyor.

Sayın ….., TurkNet’le Özgür İletişime çok az kaldı.  Vakit kaybetmeyelim istedik ve başvurunuzu yaptık. Özgür iletişimi keyifle kullanmanız için çalışıyoruz. Kullanıma başlayabilmeniz için abonelik belgelerinizi eksiksiz bir şekilde bize göndermeniz yeterli. Başvuru durumunuzu Online İşlem Merkezi’nden takip edebilirsiniz.  TurkNet’le Özgür İletişimi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, TurkNet

Turknet Abonelik Maili

Şimdi otomatik mail diye geçeceğim ama yine de destekten bir onaylıyayım birde bu sorun çıkmasın diye hemen UPS ile belgeleri tarafıma siz ileteceksiniz değil mi? diye soruyorum. Makul bir sürede cevapta geliyor.

Merhaba Emre bey; ben Zeynep T. Belgeleriniz bizim tarafımızdan ups kargo kuryesi ile en kısa sürede size gönderilecektir. Bir çok abonemizde belgeler mail adresinize iletildiği için sistemler otomatik olarak bütün abonelere aynı mesaj iletilmiştir ve siz dikkate almayınız. Belgeleriniz size geldiğinde belgelere isim, soy isim, imza ve güncel olan tarihi doldurarak kuryeye teslim etmeniz yeterli olacaktır. İyi günler. .

Turknet Destek Belgeleri göndereceğini teyit ettiği mail.

Yukarıda dedim ya otomatik maildir. Evet öyle imiş. Tamamda kardeşim sistemini düzgün kursana senin sistemin eğer bana kargo göndereceği üzerine bilgi sahibi değilse. Personelin nasıl sahip olacak bu bilgiye diye kendi kendime söyleniyorum ve adım gibi eminim bu adamlar bu kargoyu gönderemeyecek diye düşünüyorum. Maalesef bu düşüncemde teyit oluyor. 22.10.2019 Sal 18:46 da Destek biriminden aşağıdaki mail geliyor. Bakın bu otomatik mail değil. Sefa adlı Turknet personelinin attığı mesaj.

Merhaba Emre Bey, ben Sefa A. Kimliğiniz bize ulaştı. İmzalı sözleşmeniz ve kampanya bilgi formunuzun eksik olduğunu görüyorum. Bundan dolayı işleme alamadık. Eksik belgelerinizi bize göndermenizi bekliyoruz. İyi günler.? .

Turknet’in bana evrak göndermek yerine evrak talep ettiği mail

Allah diyorum tamda korktuğum şey oldu bu adamlarda sistem falan yok. Türk mantığı yürüyor işler. Sefa Beye cevaben 1 saat önce destekte de teyit ettiğim gibi belgeleri bana siz göndereceksiniz diyorum. Kendi içlerinde haberdar olmadıklarından yakınıp şikayette ediyorum. Umarım internetinizde sisteminiz gibi değildir diye ekliyorum.

Evet geldik 23.10.2019 Çar 16:21’e Tam 20 saat sonraya. Nihayet Turknet bana belgeleri göndereceğini ve bunu diğer ekiplere de ilettiğini alttaki destek cevabı ile iletiyor. Ama hala gönderecek.

Merhaba Emre bey; ben Neslihan B. Belge çıkışınızın yapılması için ilgili arkadaşlara bilgi aktardım. Belgeleriniz en kısa sürede ups kargo ile size gönderilecektir. Sizin belgelerinizi göndermenize gerek yoktur.İyi günler. .

Bir gün sonra Turknet belgeleri kendi göndereceğini içine sindirdi

Bu arada ben zaten sinirlenip gün içinde saat 14:00 gibi Turknet’in anlaşmalı olduğu MNG kargo ile evraklarımı kendim gönderiyorum. Yukarıdaki destek bilgisine de evrakları bugün gönderdiğimi belirtiyorum. Bu seferde 23.10.2019 Çar 17:29’de yeni bir destek bildirisi geliyor.

Merhaba Emre bey; ben Neslihan B. Kontrol ettiğimde belgelerinizin bize ulaşmadığını görmekteyim. Belgelerinizin kontrollerinin yapılması adına gönderi takip numarasını bizimle paylaşabilirsiniz. Belgeleriniz bize ulaşıp sisteme yüklendikten sonra gerekli kontroller yapılarak eksiklik yok ise belge onayınız verilir. Kurulum için ise ekiplerimiz 48 saat içerisinde size dönüş yapacaklardır.İyi günler.

Turknet kendi gönderemediği kargoyu aynı günde almayı bekliyormuş

Ben zaten belirttim bugün gönderdim kargoyu diye Neslihan Hanım nedense kargo gelmemiş diyor. Bende paylaşıyorum takip numarasını.

24.10.2019 05:54’te UPS bana mail atıyor evrakınız var getireceğiz diye. 24.10.2019 Per 12:04 Turknet bana destekten yazıyor MNG ile gönderdiğiniz belgeler kargoda gözüküyor diye. Gelince sistem işleyeceğiz kurulum 48 saat içinde yapılacak vs. Ama Turknet durmuyor. Bir ara 2 farklı Turknet firması ile iletişimdeyim sanıp kendimden şüphelendirecek şekilde 24.10.2019 Per 17:52 de bir detesk yazısı daha alıyorum.

Merhaba Emre Bey,ben Ceren B. Sizi belgeleriniz elinize ulaştı mı diye aradım ulaşamadım.Belgeleriniz bize ulaştığı zaman gerekli kontrolleri yapılıp eksiklik yoksa onayı verilecektir.Onayı verildikten sonra kurulum ekibimiz sizi arayıp randevu alacaktır. .

Turknet 2 bu galiba “belgeler elime ulaştı mı?” diye soruyor. Turknet 1 belgeleri MNG den sorgulatıyor. 🙂

Bu arada MNG de tam problem 24 ündeki kargoyu sabah dağıtıma çıkarıp maalesef teslimat yapmıyor. Ayın 25 inde tekrar dağıtıma çıkarıp teslim edebiliyor. MNG’nin bu gecikmesine rağmen Turknet MNG’den de yavaş hareket ettiği için, onun gönderdiği evraklar hala bana ulaşmış değil. Bu arada 25.10.2019 Cum 15:03 Turknet’ten nihayet “belgeleriniz sisteme yüklendi” diye destek yazısı geliyor. Bu arada UPS te evrakları getiriyor. UPS in elemanı ile knoşuyorum ve arkadaş şunu söylüyor.

“Abi zaten Turknet’in çoğu evrakında bu durumu yaşıyoruz millet de senin gibi çözüyor herhalde durumu” diyor. Evrakları bana teslim etmeden dönüyor.

Tam hatırlamıyorum ama 3 tane daha destek yazısı alıyorum 25’i günü evraklarınız ulaştı kontrol ediliyor vb. Sonrasında kurulum ekibi ertesi gün geliyor galiba. Bakın bu hızlı oldu zaten çekili olan kabloyu ana kutudan gelene bağlıyor. Modemi kuruyor ve gidiyor. Arkadaş Turknet’in hizmet aldığı bir firma. Biraz daha güler yüzlü olsa sevinirdim. Ama şikayet edecek bir durumda yok.

Turknet İnternet Kullanımı Sürecim

Oh Be İnternet Geldi Hız Geldi. Yoksa Gelmedi mi?

Tam o aralar işlerimde yoğun özellikle stabil bir uploada ihtiyacım var. 6 gün günümüzde internet açtırmak için çok uzun bir süre ama yaptık oldu işte. Her şey güzel gibi hızda problem yok stabil bir internet.

Ama meğerse yokmuş öyle bir şey. Önce internette sayfalarda geç açılmalar olduğunu fark ettim hız testleri genelde iyi idi fakat bir türlü internet stabil gibi gözükmüyordu. Öyle abartı ping ihtiyacı olan oyun vs oynamadığım için pinglere çok dikkat etmiyordum. Sonra iş kafama takıldıkça araştırmayı artırdım. Özellikle gece 21 22 den sonra hızda dalgalanmalar, düşmeler, pingde düşüklük oluğunu fark ettim. Sonrasında ise bazı zamanlarda sorun yoğunlaşmaya başladı. Turknet DNS’lerinden çıkarak sorunu bir nebze çözer gibi oldum. Fakat en sonunda haftada bir 30 dk. – 1 saat kesintiler olmaya başladı. Ama buda yetmedi en sonunda gece 21 den sabah 10 a kadar süren kesinti oldu. Turknet ortada yok açıklama yok. online işlemler çalışmıyor. İnternette telefon sayesinde milletin ağlayışlarına katılıyorum. Birde bakıyorum ki zaten bu her ay periyodik olan bir durummuş. Zaten sırayla herkese suç atarak Turknet bu işi başından atıyormuş. Bende internet gittiğinde üst katta Superonline çalışıyordu, evde Telekom çalışıyordu, alt kattaki ADLS Telekom çalışıyordu. Bir sonraki ay aynı durum yine tekrarlandı. Yine herkes çalışıyor ama Turknet çalışmıyordu. Bu arada haftalık kesintiler dalgalanmalar zaten devam ediyordu.

Bu arada ilk başvuruda direk 35 Mbps olarak başvuruyorsunuz. Eğer hattınız daha fazla destekliyorsa sonradan bu hızı online işlemlerden tek tık ile artırabileceğiniz söyleniyor. Sadece 10 TL fark ile desteklenen en yüksek hıza geçebiliyorsunuz.

Bir Turknet Online İşlemler Fiyaskosuda burada başlıyor.

Turknet Destek Hizmetleri. Çalışan Bir Yerini Bulma Macerasında Çok İyi

Bu arada bende hız modemde maksimum 120 Mbps olarak gözüktüğü için Online işlemler girip hızımı hemen artırayım dedim. Girdim paket değişikliği yapalım dedim. panelde teker döndü, döndü, döndü… Sizi ADSL 16 Mbps verebiliriz dedi. Tamamda ben VDSL kullanıyorum. Sistem çalışmıyor. Bizde online işlem merkezine gidiyoruz. Desteğe yaz 1 gün geçsin okusunlar. sonra çözüm en az 2 gün.

Maalesef internet hizmeti veren bir firma dijital hizmetlerinde başarısız ötesinde. Hiç olmasa da olurmuş modun da bir online işlemler var.

Evet online işlemler çok kötü. Kredi kartımla fatura ödeme yapamadım. İnternet paketimi değiştiremedim. Gece destek talebi açıp öğleden önce asla cevap alamadım. Doğal olarak tüm destek hikayeniz en az bir gün sürüyor. Karşınızda insan yok, telefon açıp birine ulaşamıyorsun. Ama zaten Turknet’in sistemi düzgün değil. Arayacakta bir yer olmayınca. Turknet’in desteği yok saysak ta olur modunda.

Ve Finalde İptal Etmeye Karar Veriyoruz

Sadece 2 buçuk ay katlanabildim. İnternet kesilse nasıl destek alacağım kaç günde çözülecek, nasıl bir sinir harbine gireceğim korkusu ile soğudum. Tamam iptal edelim dedik. Hayda faks çek diyorlar. Hadi ben işin içinde adamım kenarda köşede eski faks modemim var. Yada internetten faks çekmenin yollarını biliyorum. Yada müşterilerimde zaten koca yazıcılar var ve faks özellikleri var. Yani bir şekilde bu işi çözerim. Fakat bu talep kesinlikle ve kesinlikle insanları caydırmak adına atılmış bir adım. Ben tüm hizmetlerimde faks maks çekmeden her türlü iptalimi yapabiliyorum.

İptal ederken faks çekme gerekliliği kesinlikle ve kesinlikle insanları caydırmak adına atılmış bir adım. Ben tüm hizmetlerimde faks maks çekmeden her türlü iptalimi yapabiliyorum. Ama Turknet’te olmuyor.

Neyse 2 ayda faksa üşendik. Zaten kayınpeder filanda benim nete bağlanıyordu vs derken anca faksı çektim. Sonra da mesaj geldi 7 gün içinde otomatik sonlanacak İnternet aboneliğiniz. Niye 7 gün internette sayfalarında böyle bir şey yazmıyor. Evraklarınız kontrol edilir hemen otomatik olarak iptal edilir diyor. Yok öyle değilmiş beni arayacaklar vaz geçirecekler. Neyse dedik bekliyoruz arayacaklar. Bilenler bilir androidde telefona kayıtlı olmayan numaraları da genel rehberde varsa size isim olarak gösteriyor. Hemen ardından peş peşe 2 gün Astoria AVM diye bir numaradan arandım. Bende açmadım sonra aklıma geldi numaraya baktım Turknet’miş. 🙂 Tamam bu Turknet ile alakalı değil de iş kör göze parmak sokmaya benzedi. Bu arada desteğe benim iptal işi ne oldu bak bugün 6 gün geçti sayfanızda otomatik kapatılır yazıyor ama hala kapanmadı diye yazdım. Cevap yok. Ama ertesi gün aradılar Astoria AVM den 🙂 klasik şikâyetiniz ne, neden bukadar hızlı bir interneti bırakıyorsunuz (şaka yapmıyorum aynen bu anlamda bir cümle kurarak) diye sordular. Hiç eksiksiz burada ne yazdıysam aynen 20 dakika anlattım arkadaşa dinledi. Hiç bir şey demedi. Karşılıklı teşekkürleştik. Ve yaşasın Turknet’ten kurtuldum.

Sonuç

Burada yazılanların hepsi benim şahsi yaşanmışlarımdır. Ve sonuçta almış olduğum karardır. Ben interneti iş için kullanıyorum. Hızdan çok standart, arızasız, kolay çözüme ulaşabildiğim bir internet isterim. Yıllardır Telekom kullanıyorum. İş yerimde son 4 senedir kablo net kullanıyorum. Telekom son 4 senede bana güzel 1 tane sorun çıkartı. Ufak tefek sorunlarda oldu hızla alakalı olmayan. Bazı sitelere girememek gibi bir sorunum mesela her fatura dönemimde oluyordu bir ara. Sorun fatura ödemesi uyarısı verecek browserdan Telekom efendi. Ben siteyi açarken uyarı sokacak araya uyarıyı sokamıyor sitede açılmıyor. Aradım müşteri hizmetlerini hemen çözdü. Kablo nette de sorun yaşamadım kurulum aşamasından sonra.2 sağlayıcıda benim için standart hizmet kalitesi sunuyor.

Fakat işi bilen biri olarak her internet açtıracağım yerde bina kutusundan kendime daireme , iş yerime gelen hattı sıfırdan kaliteli bir kabloyla çekerim. Millet hiç kusura bakmasın internet sorunlarının çoğu bina içi tesisattan kaynaklanmakta.

Sonuç olarak Turknet diğerlerine kıyasla fiyat dışında hiç bir artısı olmayan bir firma benim için. Hatta kabul edilemez eksileri var. Birde arıza yaşarsanız vay halinize . Telekom ile Turknet arasında gider gelirsiniz.

Sorularınız ve yorumlarınız için aşağıdaki yorum kısmını kullana bilirsiniz. Herkese sorunsuz internetler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir