Aygıt Yöneticisi Nereden ve Nasıl Açılır?

Aygıt yöneticisi yazılımı Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda bağlı işlemci, ekran kartı, diskler, ses kartı, usb sürücüler, klavye, fare, monitör ve benzeri tüm donanımları görebildiğiniz ve belli derecede yönetebildiğiniz bir ara yüzdür. Peki bu arayüze nasıl ulaşıyoruz? Aşağıda farklı yöntemler ile bunu anlatmaya çalışacağız.

Yöntem 1:

Windows 10 cihazlarda ekranınızın alt sol köşesinde bulunan başlat tuşuna yani windows logosuna farenizin sağ tuşu ile tıklarsanız açılan listede aygıt yöneticisi olduğunu göreceksiniz. Buraya tıklayarak aygıt yöneticisine ulaşabilirsiniz. Bu yöntem windows 7 cihazlarda çalışmaz.

Yöntem 2:

Bu yöntemde Windows 10 cihazlarda yine ekranın sol altında bulunan büyüteç işareti ile gösterilen arama kısmına aygıt yöneticisi yazmanız ile birlikte sistem size aygıt yöneticisini bulacaktır. Size kalan ise sadece fareniz ile buna tıklamak.

a

Yöntem 3:

Bu yöntemde yine ekranın sol alt köşesinde bulunan başlat simgesine sağ tıklayarak çıkan listeden çalıştır komutunu seçiniz açılan ekranda “devmgmt.msc” komutunu yazarak çalıştır tuşuna basarsanız aygıt yöneticisi ekranı açılacaktır.

Yöntem 4:

Aygıt yöneticisine erişmenin yöntemlerinden biride bilgisayarınızın çoğu ayarına ev sahipliği yapan denetim masasına erişmektir. Microsoft Windows 10 ile birlikte denetim masasından kurtulmaya çalışarak erişimini zor bir hale getirdi. Fakat son güncellemeler ile birlikte biraz daha bulunabilir bir hale geldi. Neyse lafı uzatmadan yöntemi anlatalım.

Denetim Masasına nasıl giriş yapacağınızı bilmiyorsanız buradaki makalemizden yardım alabilirsiniz.

Bilgisayarınızda denetim masasına giriş yapınız.  Bu ekranda alttaki birinci resimdeki 1 numaralı arama alanına aygıt yöneticisi yazarak arama yolu ile aygıt yöneticini bulabilir ve açabilirsiniz. Yada 2 numaralı kısımdan büyük simgeleri göster seçeneğini seçerek aygıt yöneticisine erişebilirsiniz.

Yöntem 5:

Size anlatacağım beşinci ve son yöntemimizde masaüstünüzde bulunan bilgisayarım yada bu bilgisayar simgesine farenizin sağ tuşu ile tıkladığınızda açılacak olan menüden özelliklere tıklayın. Açılan pencere de gördüğünüz gibi sol taraftaki listede aygıt yöneticisi ne link bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir