Amd Rx 5000 Navi Serisi Ekran Kartlarında Siyah Ekran Sorunu Çözümü? Sorun kronik mi?

Son günlerde özellikle şubat ayı içinde hem global ölçekte hem de Türkiye’deki bazı teknoloji sitelerimizde de pohpohlanan AMD ekran kartlarının kronik sorunumu var haberlerini okuyorum. Konu hakkında hem rx 590 gold edition (Polaris mimarisi) hem de rx 5700 (Navi Mimarisi) ekran kartı kullanan ve siyah ekran sorununu yaşamış ve çözmüş biri olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Sorun kronik değil yada Navi serisine özgü değil. Uzun uzun olayları okumak istemezseniz buraya tıklayarak direk çözüme geçebilirsiniz.

Sorunun abartıldığı kadar yoğun olmadığını altta verecğim linkten de okuyabilirsiniz. guru3d sitesi de olayı güzelce açıklamış ve soruna sadece 1 katta rastladığını belirtmiş.

https://www.guru3d.com/news-story/radeon-graphics-cards-black-screen-bug-is-haunting-amd.html

Aslında böyle bir yazı yazma niyetim yoktu. Fakat son zamanlarda oldukça canımı sıkmaya başlayan bir teknoloji sitesinde tamamen taraflı olduğunu düşündüğüm bir yazı okudum. Yazı zaten marka takıntısı olduğu siteye yorum yapanlar tarafından da dile getirilen bir yazara ait olduğu için çok önemsemedim. Fakat alt tarafa yapılan yorumların ne kadar bilgisizce yazıldığını görünce internette bilgi paylaşan ve bundan gelir elde eden insanların ne kadar dikkat etmesi gerektiğini fark ettim.

AMD, Nvidia, Intel yada başka bir markanın fanatiği değilim. 3 ay önceye kadar intel i5-3570K ve Nvidia GTX 480 barındıran bir sistem kullanıyordum. Şu an AMD Ryzen 5 3600 ve AMD RX 590 50. yıl Gold Edition barındıran bir sistem kullanıyorum.

Benim siyah ekran hikayem AMD’nin 12 Aralık 2019’da ” Adrenalin 2020 Edition 19.12.2 ” sürücüsünü yayınlaması ile başladı. Mayıs 2019 dan beri sorunsuz kullandığım Rx 590 garip davranmaya başladı. Ekranda ufak tefek gidip gelmeler yaşanıyor gibiydi. Red Dead Redemption 2 oyununa girerken oyun siyah ekranda kalıyor yada oyun içinde ilk menüye tıkladığımda oyun o ekranda donuyordu. Başlarda RDR2’ninde PC üzerinde şikayetlerle dolu olduğunu bildiğimden sorunun ondan kaynaklandığını düşündüm. Çünkü oyunda arada kendi kendine kapanıyor ve garip davranışlar sergiliyordu. Yabancı sitelerde bolca dolaştım fakat benzer problemi bile çok fazla bulamıyordum.

Canımı sıkan bu durumu kurcalarken başka oyunlardada benzer problemler çıktığını fark ettim. Bu farkındalık sorunun RDR2 den kaynaklanmadığını gösteriyordu. Fakat tam olarak olayın ne olduğunu da anlamamıştım. Bu arada bilgisayarı iki monitör ile kullandığımdan oyun oynarken sıklıkla ikinci ekranımdaki youtube, chrome vb uygulamalara erişim için ALT +Tab ile geçiş yapıyor. Tabi bu ALT + Tab geçişleri bazı oyunlarda tepkime problemi çıkardığından oyun destekliyorsa genelde oyunu windowed modda yani full screen tam ekran yerine pencere modunda oynuyorum. Böylece ekranlar arasında rahatça mouse ile geçiş yapabiliyorum.

Birden RDR2 yi pencere moduna aldığımda hiç bir problem yaşamadığımı farkettim. Sorun yaşanan başka oyunlardada aynı denemeyi yapınca onlardada sorun olmadığını gördüm. Bu arada bir gariplik daha farkettim penecere modundan tam ekran moduna geçtiğimde oyun 2. ekranıma taşınıyordu. Oyunu 2. ekranımda tam ekran oynarsam da hiçbir problem çıkmıyordu.

Burada şunu belirtmekte fayda var ben 2 ekran kullandığım için PC’nin kilitlenmediğini fark ettim. Fakat tek monitör kullanalar siyah ekrana düşünce sistemi resetlemeden kurtulamadıklarından bütün sistem kilitlendi sanıyorlar.

Böyle ortaya karışık sorunun tam ne olduğu ve nereden kaynaklandığı belli olmayan birşekilde yeni veriler ile tekarar ineternette aramaya döndük. Yerli sitelerde zaten bir şey yok. Yabancı sitelerde de özellikle AMD destek sitesinde bir iki benzer olaya rastaladım ama net bir çözüm yoktu. Bir tek birisinin daha 2 ekran kullanırken aynı sorunu yaşadığını yazan bir yere rastladım. Orada da net bir çözüm yoktu. Eski sürücüye döndüğünde sorunlar ortadan kalkmıştı. Bende deneme yanılmayı da kullanarak Adrenalin 2019 19.11.2 sürücüsüne döndüm ve sorun ortadan tamamen kalktı.

Bu süreçte AMD sürücüsündeki tüm ayarlar ile oynadım açıkçası başarılı olmadı. Boşuna uğraşmayın.:)

Tam bu sırada eşimin kuzenine bir PC topladım RX 5700 ekran kartı ile aynı sorunları yaşamaya başladık. Allahtan ben RX 590 ile sorun yaşadığımdan kart bozuk telaşına düşmedik. Birkaç gün içinde Adrenalin 2020 sürücüsüne güncelleme çıktı ve bu tüm sorunları çözdü.

Şuan “Adrenalin 2020 20.1.3” sürücüsünü kullanıyorum ve sorun yok. Bu hem RX 590 hem de RX 5700 için geçerli. Daha güncel sürücülerde mevcut. Bu sürüm WHQL sertifikalı olan.

Çözüm 1:

Bu aslında sürücüden kaynaklı sorunun çözümü. Ben çözüm ararken farklı sebeplerden sorun yaşayanlara da rastladım. Bunları da aşağıda paylaşacağım. Fakat ana sorun zaten sürücü kaynaklı.

Çok gerek olduğunu düşünmesem de işlemi garantiye almak için halihazırda sistemimizde ki sürücüyü tüm bileşenleri ile kaldıralım. Bunu yapmak için 2 program mevcut.

 1. si https://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html
 2. si https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-601

İlk program guru3d nin DDU programı uzun yıllardır kullanılan bir program. 2. program AMD’nin kendi programı AMD Cleanup Utility. Tavsiyem1. programı kullanmanız.

Kaldırma işlemi bittikten sonra https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-5700-series/amd-radeon-rx-5700-series/amd-radeon-rx-5700-xt linkinden Amd’nin son sürücüsünü indirin. Linkin RX 5700 için olması sorun değil.

Bu son sürücü ile hala problem yaşıyorsanız Tekrar temiz kaldırma işlemini uygulayın. https://drivers.amd.com/drivers/beta/win10-64bit-radeon-software-adrenalin-2019-edition-19.11.1-nov4.exe bu linkten “Adrenalin 2019 19.11” versiyonu indirin. Bu sürücü ile sorun yaşamıyorsanız zaten sorununuzun sürücü kaynaklı olduğu kesin. Artık yapacağınız tek şey AMD’yi beklemek maalesef.

Fakat hem en yeni hem de eski sürücü ile sorun yaşıyorsanız birkaç bilgi verecğim.

 • Öncelikle sisteminizi toplam güç tüketimi hesaplayın ve güç kaynağınızın yeterli olup olmadığını kontrol edin. Güç gereksiniminizi hesaplamak için bu linki kullanabilirsiniz. https://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/ . Sınır değerlerde kullanımlarda bazı markaların AMD Navi kartlarında benzer sorunlar olduğu gözlemlenmiş. Eğer güç kaynağınız sınıra yakınsa mutlaka değiştirin.
 • Anakartınızın biosundan Pci-e veri yolu için bir ayar bulunuyorsa otomatikte seçim yerine kartınızın kullandığı seçeneği seçin. Yani pci-e 16x.
 • Anakartınızın bios güncellemesini mutlaka yapın.
 • Dönüştürücü kullanarak monitörünüz bağlıysa sorun çıkma olasılığı da artıyor.

Hala sorunlar ile karşılaşıyorsanız aşağıdaki yorum kısmından belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Hepiniz sorunsuz PC kullanımları dileğimle.

“Amd Rx 5000 Navi Serisi Ekran Kartlarında Siyah Ekran Sorunu Çözümü? Sorun kronik mi?” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba. Bütün sürücülerde aynı sorunu yaşamaya devam ediyorum. Bazen mouse imleci değişik değişik renklere bürünüyor, ışık bozulması gibi. Bazen ekranın altından perde gibi değişik bir şey geliyor, mouseyi hareket ettirince o da hareket ediyor. Çoğu zaman da birden donup siyah ekran geliyor. Sistem çalışmaya devam etse de her şey gidiyor, ses falan da gelmiyor yani sadece görüntü değil her şey gidiyor. AMD’yi iade mi etmeli, bilmiyorum ama sorunun çözümünü asla bulamıyorum.

   1. güç kaynağınız gücü Watt değeri ve işlemciniz ile bilgi verebilir misiniz? Bahsettiğiniz durum ekran kartı arızasını akla getiriyor. Tavsiyem olanak varsa hemen servise gönderin.

     1. Msi katlarda bazı bellek ve firmware sorunları olduğu söyleniyor. Ben genelde uzun kullanım ömürleri ve daha az sorun için AMD’de saphire ürünlerini tercih ediyorum. Kartlar gereksiz şişirilmiş olmuyor. Zaten AMD nin teknik verileri üzerine kurulmuş olduklarından diğer üreticiler gibi daha fazla soğutma ile aynı mainboard ve güç üniteleri üzerinden OC kartlar sunmuyorlar. Buda genelde daha stabil ve uzun ömürlü kartlar demek oluyor. Umarım servis konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir