Adobe Illustrator Sadece Seçilmiş Alanı (Nesneleri) Dışarı Aktarma Yada Resim Olarak Kaydetme Nasıl Yapılır?

Grafik tasarım ile uğraşıyorsanız yada amatörce bazı şeyler yapıyorsanız vektörel çizim programlarına alışıksınızdır. Özellikle bu alanda kullanılan 2 ana program var Adobe Illustrator ve Corel Draw. Ben yıllardır birazda mühendislik eğitiminden gelen AutoCAD alışkanlığı ile Corel Draw kullanımına ağırlık vermiştim. Zaten o dönemler Adobe Illustrator pekte kullanılabilir halde değildi. Photoshop özellikleri ile vektörel iş yapmaya çalışıyordu. Neyse bu farklı bir konu. Gelelim diğer programlarda kolay olan ama Adobe Illustrator’da biraz dolambaçlı olan sadece seçili nesneleri dışarı aktarmayı anlatmaya.

İlk önce Adobe Illustrator’da çalıştığımız alanda dışarı çıkış vermek istediğimiz nesneleri seçiyoruz. Daha sonra bu seçilmiş nesneler üzerine farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz. Açılan menüden ” Collect for Export ” (dışa aktarmak için hazırla) alt menüsüne geldiğimizde yana açılan menüde 2 seçenek görüyoruz. Bu ikisi de aynı amaca hizmet ediyor ve sizin seçili öğeyi dışa aktarmanızı sağlıyor. İkisini de detaylı açıklayayım.

Açılan liste menüde en altta “Export Selection” göreceksiniz. Buradan da “Export For Screens” penceresini açar “Single Asset” şeklinde ekleme yapar.

As Single Asset – Tek Bir Nesne Olarak

Karşımıza çıkan ilk seçenek “As Single Asset” (tek bir nesne olarak) seçeneğini seçerseniz seçmiş olduğunuz tüm nesneler tek bir nesne halinde birleştirilerek dışarı aktarmaya hazır hale geliyor. Yandaki “Asset Export” (nesneleri dışa aktar) yardımcı penceresinde tek bir nesne olarak gözükmeye başlıyor. Siz artık bu menüden “export settings” (dışa aktarım ayarları) kısmından istediğiniz dışa aktarım ayarlarınızı yaparak export düğmesi ile dışa aktarımı yapabilirsiniz.

As Multiple Assets – Çoklu Nesne Olarak

Bu seçenekte seçtiğiniz kaç adet nesne varsa bu nesnelerin hepsini tek tek dışarı çıkış yapacak şekilde “Asset Export” menüsüne ekler. Örneğin siz iki nesne seçtiyseniz yardımcı pencerede bu iki adet nesnede birbirinden bağımsız olarak yer alır. İşte burada kolaylık var. Oldukça kullanışlı bir durum. Siz” Asset Export” yardımcı penceresinden istediğiniz nesneyi seçerek çıkarabilirsiniz.

“Asset” aslında Türkçe olarak Varlık anlamına gelmektedir. Ben burada daha rahat anlaşılması açısından nesne olarak kullandım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir